Cinzas Eduardas Švento Petro šunynas

Cinzas Eduardas Švento Petro šunynas

1,9 €
arba skolinkis geriausiomis sąlygomis. Daugiau
ID: 6038556
Atnaujintas:
Peržiūrėtas: 8
Cinzas Eduardas Švento Petro šunynas

Skelbimo aprašas

Cinzas Eduardas
Švento Petro šunynas
Grožinė literatūra
1990
"Vaga", 394 psl.

Raktiniai žodžiai: romanas, novelės, lietuvių, proza
Būklė: Ideali

Kaina: 2.90 EUR (10.01 Lt)
Dvidešimt metų Facas ieško žmonos. Nusipirko butuką, plačią lovą, bet jo skonį atitinkančios moters niekur neranda. Ne viena glaustėsi - vaikinas rimtas, girkšnoja protingai, butukas, krepšelis banke - bet viena stora, kita per plona, trečia mylėti nemoka, ketvirta lietuviškų valgių purtosi.
monos. Nusipirko butuką, plačią lovą, bet jo skonį atitinkančios moters niekur neranda. Ne viena glaustėsi - vaikinas rimtas, girkšnoja protingai, butukas, krepšelis banke - bet viena stora, kita per plona, trečia mylėti nemoka, ketvirta lietuviškų valgių purtosi.
Eduardo Cinzo romanas „Švento Petro šunynas” – puikus. Lengvai jis atlieka svarbiausią romano uždavinį – papasakoti įdomią istoriją. Nesijaučia jokio fabulos formavimo, jokios veikėjų manipuliacijos, viskas vystosi logiškai. Nuo pradžios iki galo išlaikoma įtampa, kuri remiasi išorinių įvykių poveikiu Tom Rimkaus-Knopo sielai. Nors jis nuolat stebi ir klausosi, Tomas nėra pasyvus; net sunkiausiose padėtyse jis pajėgia teisingai elgtis. Ir veikti, ir nuo veiksmo susilaikyti Tomas sprendžia, atrodo, pagal du principus: neteisti kitų ir likti sau ištikimas.
Tomas yra veikalo ašis, kaip dera pagrindiniam veikėjui. Jo dalyvavimas, jo sąmonė – romanas rašytas pirmu asmeniu – nusprendžia fabulą. Bet jis yra ir kas kita: visų veikėjų mastas. Jo sąžiningumas ir žmoniškumas – romano pagrindas.
Nutaręs nebebūti kunigu, Tomas neapkarsta. Jis sprendė palaipsniui, apgalvotai, duodamas Bažnyčiai laiko atsiliepti. Jis ištikimas draugams. Uždėjęs ranką ant paraližuoto „iškunigio” Leono kaktos, jis kartu su juo sukalba „Tėve mūsų”. Jis saugo kitus nuo nereikalingų sunkumų. Unai ne viską tuoj pat pasako, nes „kiekvienai dienai sava skausmo dalis“ (p. 153). Iš nevilties ir pasimetimo bando silpnuosius kelti, jų klausydamas, su jais pabūdamas, nesvarbu, kas jie būtų. Kitų neteisia, prisimindamas Naujojo Testamento nurodymą: „kas mūsų tarpe be nuodėmės, tegul pirmas sviedžia akmenį“ (p. 20 ir dalinai 89). Tomas supranta, kad kiekvienam reikia vietos savo aplinkoje ir erdvės širdyje. Tikėtis ko geresnio žmogui, ypač nuskriaustam, kenčiančiam, būtina:

„Didžiulis vyras, pečiai vos pro duris prasistumia, o širdis vaiko. Apgriuvusio namelio jis neturėjo, ir daržą ir karvutę nešiojasi galvoje. Kaip ir mes visi savo svajones” (p. 227).

Šis romanas yra sunkaus gyvenimo atpasakojimas. Sunki Belgijos politinė, ekonominė ir tautinė padėtis; aštrūs Bažnyčios konfliktai; neišspręstos varguomenės bėdos. Turintiems sąžinę dar komplikuočiau, kaip matoma iš Tomo, Leono ir kitų pavyzdžių. Net lengvi sprendimai pasidaro rimti: mylėti Lindą ar Uną, pavyzdžiui, būtų Tomui gera ir malonu, bet jis to dar negali pasirinkti. Jam daug kas svarbu, ir už kitką nemažiau svarbi vienatvė.
Tuo esminė padėtis ir yra ta vienatvė. Kur jis bebūtų, su kuo bekalbėtų, jo visada laukia vienuma – ne apleistų žmonių vienišumas, bet mėgstamo žmogaus tam tikra izoliacija. Mielai su kitais dalindamasis, negailėdamas nei laiko, nei pinigų, jis tačiau kaskart lieka vienas. Kad kunigystė su vienatve rišasi, aišku. Lindai tai irgi ne paslaptis: „Žinau, kad negalima mylėti kunigo, kad jis vienatvei skirtas...” (p. 173). Kad jis vienas tik dėl to, kad buvo kunigas, abejotina: kiti vedė, susirišo. Tomas to nepadaręs. Jis bando savo praeitį išspręsti, ir, to neužbaigęs, nestato ateities su kitu, kad ir giliai mylimu asmeniu.
Visi veikėjai – o jų daug ir įvairių, (įskaitant Andželikos „Šunyno” gyventojus), tikri, sudėtingi. Aplinka vaizdi. Kalba gera, pokalbiai natūralūs. Humoro nestinga. Virš visko tačiau neužmiršimas – pagrindinis veikėjo charakteris.
Knyga prasideda ir baigiasi paraleliniais vaizdais ir tuo pačiu stiliumi. Pradžioje Tomas žiūri iš taksi centrinės žemyn:

Kontaktai

Vardas
Stasys
Telefonas
Miestas
Vilnius
El. paštas